Poduzetništvo

Poduzetništvo

Poduzetništvo

23. travnja 2024.

Lukas Weinpert

Lukas Weinpert

Lukas Weinpert

Utjecaj osobnog razvoja u poduzetništvu

Utjecaj osobnog razvoja u poduzetništvu

Svi mi vidimo uspješne poduzetnike, vidimo njihova poslovna postignuća, materijalna bogatstva te načine života kojima oni žive. Kada se pitamo kako su oni postigli te razine poslovnih i osobnih uspjeha dolazimo do razmišljanja kao što su: ideje su ih dovele do uspjeha, neki misle da su im se posložile stvari u životu kako bi bili uspješni, neki kako su imali sreće, a rijetko kada razmišljamo o tome kakve su oni ciljeve postavljali, koje su knjige čitali, kako su upravljali svojim vremenom te kako je izgledala njihova svakodnevica dok nisu došli do viših razina uspjeha.

Ideje, prilike te pravovremena poslovna aktivnost su ključni ka putu prema uspjehu ali svemu tome prethodi postavljanje ciljeva, disciplina, upravljanje vremenom te edukacija. U ovom članku dotaknuti ću se samo ta četiri stupa osobnog razvoja koja su ključna kako bi u budućnosti postali uspješan poduzetnik.

Postavljanje ciljeva

Svatko od nas treba definirati što nama predstavlja uspjeh u poduzetništvu te postaviti ciljeve u odnosu na sliku i viziju uspjeha koju stvorimo. Ciljevi nam predstavljaju smjer u kojem idemo te je ključno da ih postavimo. Proces postavljanja ciljeva je jednostavan, sjednite u miru, uzmite papir i olovku te počnite pisati listu; dok pišete postavljajte si sljedeća pitanja. Što ja želim u sljedećih 10 godina; što ja želim raditi. što želim postati, što želim vidjeti, što želim imati te gdje želim ići. Ova pitanja će vas potaknuti na razmišljanje koje će rezultirati u sastavljenoj listi na papiru kroz sljedećih 30 minuta. Nakon toga pored svake stavke napišite brojeve 1,3,5 i 10, ti brojevi predstavljaju koliko mislite da vam godina potrebno kako bi postigli željene ciljeve (1). Kada imate tu listu odvojite tri najbitnija jednogodišnja, trogodišnja, petogodišnja te desetogodišnja cilja te raspišite što za vas znače ti ciljevi te odgovorite na pitanje - kakva osoba moram postati kako bih ovo ostvario/la? Mnogi ljudi ne postave svoje ciljeve pa se za 10,20 godina pitaju što mi se dogodilo sa životom, počnu krivit druge za svoje trenutno stanje te su nezadovoljni sa svijetom oko sebe (2). Sada je vrijeme da dizajnirate svoju budućnost te ono što danas radimo će utjecati na to dali ćemo biti uspješni poduzetnici ili ne, stoga postavite svoje ciljeve!

Disciplina

Disciplina je konstantna svjesnost o potrebom za aktivnošću, kada smo postavili ciljeve definiramo koje navike trebamo implementirati kako bi se ti ciljevi ostvarili. Disciplinirana aktivnost je jako teška, zato što to ne moramo raditi, kao što ne moramo postaviti ciljeve, ne moramo biti uspješni poduzetnici ali ako to želimo onda prolazimo kroz bol discipline ali vjerujte da je bolje osjetiti bol discipline nego bol i patnju žaljenja koja nas počne doticati kada nismo ispunili svoj potencijal te nismo zadovoljni sa svijetom oko sebe. Potpuna suprotnost discipline je prokrastinacija, nju definiramo kao odugovlačenje aktivnosti nakon što postanemo svjesni da je aktivnost moguća ili potrebna. Svakim danom dolazimo do unutarnje borbe odluke: napravi to sada ili ostavi za sutra (1). Disciplina ili prokrastinacija borba koju ako pobjedimo te odlučimo se za konstantnu aktivnost dolazimo do plodova svoje discipline te postavljenih ciljeva.

Upravljanje vremenom

Svi imaju istu količinu vremena na raspolaganju i oni uspješni i oni neuspješni. Svi imamo 24 sata u danu, ključ uspjeha je u odgovoru na to kako ćemo upotrijebiti vrijeme koje nam je dano na raspolaganju kako bi primijenili aktivnosti i navike koje će nas dovesti do postavljenih ciljeva u narednih 5, 10 godina. Esencijalna stvar za uspješan dan je ono što mi u Kutu zovemo DPA - dnevni plan aktivnosti. Potrudimo li se svake večeri prije spavanja napisati DPA za sljedeći dan vidjet ćemo kako nam se naši ciljevi približavaju te ostvaruju. Samo pokušajte primjeniti DPA kroz sljedećih 30 dana kako bi napravili jedan korak naprijed u svom putu ka uspjehu (3).

Edukacija

Formalna edukacija nas u životu može dovesti do jedne razine uspjeha, prihoda i osobnog zadovoljstva ali ako želimo više od sebe, ako želimo postići ciljeve koji će od nas tražiti da unaprijedimo svaki segment našeg karaktera ne možemo se osloniti samo na formalnu edukaciju. Neki od onih uspješnih poduzetnika o kojima smo pričali na početku ovoga članka su svoja iskustva i puteve ka uspjehu pretvorili u knjige koje su nam svima dostupne. Kako bi to iskoristili trebamo biti znatiželjni kao djeca, pitati se kako svijet funkcionira te tražiti odgovore koji će nam osvijetliti put kojim želimo ići. Informacije su ključne, učenje je početak bogatstva, učenje je početak zdravlja, početak slobode, sve vrijednosti materijalne i nematerijalne su nam dostupne ako smo spremni posvetiti se učenju i edukaciji. Stoga počnite biti neuobičajeno znatiželjni i neumorni u proučavanju uspjeha i načina života koji nam donosi sve ono što želimo.

Literatura

1. E James Rohn. (1996). 7 strategies for wealth & happiness : power ideas from America’s foremost business philosopher. Prima Publishing.

2. Rohn, J. (2009). The Seasons of Life. Jim Rohn.

3. Sharma, R. (2018). The 5AM Club. HarperCollins

Primaj notifikacije o novim objavama!

Primaj notifikacije o novim objavama!

Primaj notifikacije o novim objavama!