U prethodnom blogu sam tvrdio kako su gotovo sve odluke koje donosimo zapravo oblik ulaganja. U tom smjeru, kada govorimo o donošenju karijernih (a i životnih) odluka, povukao bih paralelu s još jednim financijskim konceptom: diverzifikacijom. Ukratko, diverzifikacija se, u kontekstu investiranja, temelji na ideji da kombiniranjem različitih ulaganja možeš smanjiti ukupan rizik portfelja – i to bez žrtvovanja prinosa.
Kako to izgleda kad govorimo o karijeri? Recimo da želiš biti glumac u Los Angelesu. Trebaš li se potpuno posvetiti samo glumi ili podijeliti vrijeme između audicija i stabilnog posla? Iako ti je možda san postati glumac, staviti sve na jednu kartu često nije najbolji potez. Umjesto toga, vrijedi razmisliti kako se različiti dijelovi tvoje buduće karijere mogu međusobno nadopunjavati – baš kao što u portfelju različite vrste ulaganja mogu međusobno balansirati rizike. Kad jedna stvar zapne, druga može donijeti stabilnost ili čak otvoriti nove prilike.
Kako izgraditi karijerni portfelj?
Zamisliti svoju karijeru kao portfelj nije tako komplicirano kako možda zvuči. Sve se svodi na dvije stvari:
Procijeni rizik i trajanje ulaganja
Razmisli koliko je sigurno „ulaganje“ u određeni smjer i koliko dugo treba da se isplati. Na primjer, posao konobara donosi brz i stabilan prihod, ali nema puno prostora za dugoročni rast. S druge strane, studij medicine zahtijeva godine učenja i truda bez trenutnih rezultata, ali zato nudi velike nagrade kasnije. Ili, ako pokrećeš vlastiti posao, to može donijeti ogroman uspjeh, ali uz veliki rizik.Odredi koliko toga zapravo ne znaš
Ako nemaš pojma što želiš raditi, tvoj prostor za istraživanje je velik – a time i razina neizvjesnosti. Trebaš li jednostavno odabrati bilo što? Naravno da ne. U takvim situacijama bolje je probati nekoliko različitih stvari kako bi kroz iskustvo saznao što te zanima i u čemu si dobar. Kad stekneš bolji osjećaj za to što ti leži, možeš suziti fokus. Recimo, ako otkriješ da te zanima programiranje, možda ćeš se posvetiti stalnom poslu u tom području, a istovremeno raditi projekte sa strane.
Ova logika je slična onome što rade investitori – ulažu u različite dionice kako bi se osigurali od neznanja. Ako jedna investicija ne ide kako treba, druga može nadoknaditi gubitak. Slično, razina diversifikacije ovisit će o tome koliko investitor ima informacija, tj. koliko precizna su njegova očekivanja.
Ključ je u prilagodbi
Važno je shvatiti da karijerni portfelj nije nešto što se napravi jednom i onda ostavi na miru. Karijerni portfelj je potrebno kontinuirano prilagođavati kako pristižu nove informacije – baš kao i investicijski portfelj. Uzmimo ponovno za primjer glumca iz Los Angelesa. Ako se potpuno posveti samo glumi, to je usporedivo tomu da svu štednju uloži u jednu visokorizičnu dionicu. Ako uspije, ishod može biti fantastičan. Ali što ako ne uspije? Bez rezervnog plana, ostaje bez ikakvih opcija. Pametniji pristup bio bi pronaći fleksibilan posao, recimo u ugostiteljstvu. Tako ima stabilan prihod koji daje sigurnost, a istovremeno ostavlja dovoljno vremena i energije za audicije i umrežavanje. Ako glumačka karijera počne pokazivati znakove uspjeha, tada može preusmjeriti više resursa prema tom smjeru.
Iz ovog primjera možemo izvesti proces od tri koraka:
Razmisli kako možeš „složiti“ svoj karijerni portfelj da povećaš šanse za dugoročni uspjeh.
Prikupljaj povratne informacije – kroz iskustvo, učenje, pokušaje i pogreške smanjuješ nesigurnost.
Kad shvatiš što najbolje funkcionira, posveti se tome više.
Što brže prolaziš kroz ove korake, brže ćeš otkriti u čemu si najbolji i u čemu možeš maksimizirati svoj uspjeh (u kojem god smislu).
Ovakav način razmišljanja se može lako generalizirati na različite vrste karijera. Dobar primjer je popularnost side hustle poslova. Ljudi koji uz svoj glavni posao vode vlastiti mali biznis ne samo da mogu ostvariti dodatan prihod, već i razvijaju nove, često komplementarne vještine i smanjuju ovisnost o jednom izvoru.
Gledanje karijere kroz prizmu portfelja pomaže nam da bolje upravljamo svojim profesionalnim životom. Baš kao što financijski savjetnici savjetuju diverzifikaciju investicija, i mi možemo imati koristi od diverzifikacije u karijeri. Ključ je pronaći kombinaciju koja nam daje stabilnost, ali i otvara prostor za rast i nove prilike.
Dakle, sljedeći put kad se nađeš pred važnom karijernom odlukom, pitaj se: Jesam li previše vezan uz samo jednu opciju? Mogu li dodati nešto što će me osigurati ako stvari ne krenu kako sam zamislio? Cilj nije potpuno izbjeći rizik – cilj je preuzeti rizike na pametan način, tako da imaš najbolje šanse za dugoročni uspjeh. Jer na kraju dana, karijera je jedno od najvažnijih ulaganja koje imaš.
Zato upravljaj njome mudro.