Framer

Framer

Framer

2. travnja 2024.

Ava Williams

Ava Williams

Ava Williams

Što sam naučio iz razgovora s Tomislavom Carom

Što sam naučio iz razgovora s Tomislavom Carom

U utorak, 19. ožujka 2024. nam se u trećem izadnju razgovora #IzKutaIzvrsnih, nakon Andreja Grubišića i Mislava Balkovića, pridružio izvrsni Tomislav Car. Osim što ima nevjerojatnu poduzetničku karijeru koju je započeo s tek 19 godina – u 2024., kompanije s kojima je povezan broje oko 40 milijuna eura prihoda i više od 600 zaposlenih globalno – Tomislav Car je skroz zanimljiv lik za razgovor. Iako je teško izdvojiti bilo koji dio, vjerujem da jedan važan moment iz razgovora vrijedi zabilježiti.

Isplati li se biti poduzetnik? To je krivo pitanje

Moj osobni dojam je da je poduzetništvo kao ideja inherentno privlačna velikom broju ljudi – u najmanju ruku većini onih koji će čitati ovaj članak. Ipak, nije rijetkost (pogotovo, čini mi se, na Balkanu) da se onomu tko naglas deklarira svoju namjeru da postane poduzetnik savjetuje da se bolje drži utabanog i sigurnog puta: naći siguran posao sa stabilnim primanjima i biti više-manje miran do mirovine. Takvi savjeti su dobronamjerni i, iskreno, u dobroj mjeri opravdani. Biti poduzetnik velik je rizik: Jensen Huang, osnivač i CEO kompanije Nvidia, u jednom od intervjua navodi da, kada bi sve morao ponoviti, ne bi odlučio biti poduzetnik – jednostavno je suviše teško, rizično i često usamljeno.  Taj me iznenađujući (i pomalo neočekivani) citat naveo na razmišljanje o risk-return profilu poduzetništva: kada se sve uzme u obzir, isplati li se biti poduzetnik? Nije li bolje, uzevši u obzir rizik, pronaći pravi posao?

Našem gostu nije trebalo dugo da moje pitanje o risk-return profilu poduzetništva pripiše mojoj „profesionalnoj deformaciji“ (obrazovao sam se i radim u području matematičkih financija). Ono što sam zaključio iz odgovora je sljedeće: isplativost poduzetništva je suviše kompleksno pitanje da bi ga se moglo učinkovito pojednostaviti koristeći koncepte kao što je risk-return. Poduzetništvo nije rulet (osim ako si vlasnik kockarnice); ima previše varijabli i parametara. Kako odlučivati u takvim okolnostima? Razmišljaj manje. Listen to your gut. Ako znaš da je poduzetništvo tvoj put – ili ako si duboko siguran da niti jedan drugi nije – razmišljati dalje od toga je potpuno suvišno. Ako znaš da si spreman proći karakternu transformaciju koja neminovno slijedi nakon što eliminiraš dobar dio izvora sigurnosti u životu, kao što su stabilna primanja i karijerni napredak, sljedeći korak nije logičan već nužan. Nagrada za onog tko se usudi i tko izdrži je značajna. Cinik će prigovoriti da je sve to divno i krasno: karakter i posvećenost su važni, ali moraš imati puno sreće (ili političke veze). Zašto bi netko onda odlučio staviti svoj život i karijeru na kocku? Jedan od tekstova koje Tomislav Car preporučuje na svom blogu, How To Be Successful (Sam Altman), izvrsno se nadovezuje na tu opasku: da, sreća je važna, ali trik je u tom da ne odustaneš – moraš si dati dovoljno prilika (i vremena) da ti se posreći. Naivno je očekivati uspjeh preko noći (kao što je jedan od prethodnih gostiju Andrej Grubišić rekao, "nakon 10 godina, uspio sam preko noći").

Za druge zanimljive perspektive, preporučam posjetiti blog Tomislava Cara gdje možete pronaći listu kratkih i vrlo zanimljivih članaka koje su oblikovale njegovo (a i moje) razmišljanje. Nekih smo se dotakli u razgovoru, a meni osobno su najzanimljiviji bili:

 

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message