Tijekom Drugog svjetskog rata, grupa statističara s Columbia University-a je dobila zadatak analizirati štetu na savezničkim avionima koji su se vraćali s borbenih zadataka. Grupa je analizirala na kojim dijelovima su avioni pretrpjeli najviše štete i sukladno tome su trebali preporučiti na kojim dijelovima treba pojačati oklop aviona. Slika prikazuje gdje su najčešće bili pogođeni avioni koji su vraćali u bazu s borbenih zadataka. Što bi bila vaša preporuka savezničkoj vojsci?
Martin Grandjean (vector), McGeddon (picture), Cameron Moll (concept)
Ako je vaš odgovor da treba pojačati oklop na dijelovima gdje su avioni bili najviše pogođeni - onda ste upali u zamku koja se popularno zove "survivorship bias". Logička greška nastaje jer se analiziraju samo preživjeli avioni (survivors), koji su se uspješno vratili u bazu nakon borbenog zadataka. Srušeni avioni nisu dio podataka jer se nikada nisu vratili u bazu i stoga ih nije bilo moguće analizirati.
Konačna preporuka grupe statističara je bila da se pojača oklop na mjestima na kojima nije zabilježena šteta, jer su upravo avioni s takvom štetom srušeni i nisu se vratili u bazu. Nasuprot tome, na mjestima koja su najčešće pogođena ne treba pojačavati oklop, jer su se takvi avioni uspješno vratili u bazu i stoga takva šteta nije bila kritična.
Ovaj klasični primjer možda djeluje kao zabavna misaona vježba, ali taj fenomen ima dalekosežne utjecaje i u suvremenom društvu.
Svakodnevno smo izloženi brojim primjerima superuspješnih pojedinaca. Uspjeh se čini čest, lako dostupan pa čak i jednostavan za postići. Ipak, to najčešće nije tako. Prije svega treba uočiti da smo izloženi savjetima i iskustvima uspješnih poduzetnika (survivors, odnosno preživjeli), dok većina neuspješnih ostaje u sjeni. Kad se uzmu u obzir i neuspješni, odjednom neuspjeh postaje puno češći od uspjeha, makar se o njemu puno rjeđe govori.
Jednako bitno, najčešće se susrećemo s pričama o naglom, spektakularnom uspjehu. Takav uspjeh, u usporedbi sa sporim i sistematičnim rastom, se čini puno privlačnijim. Koliko često se susretnete s novopečenim investitorom koji misli da se može obogatiti predviđanjem dnevnog kretanja burze? Ili s nekim tko se jadika zašto nije prije 10 godina ulagao u kriptovalute?
Naravno, nerijetko će osobe koje su se obogatile na taj način razlog svog uspjeha pripisati pukoj sreći ili slučajnosti. Puno je izglednije da ćemo se susresti s tzv. "self-made" tipom, koji uspjeh pripisuje vlastitim vještinama i mudrim odlukama. Ipak, treba uočiti jednu jako jednostavnu statističku zakonitost. Koliko god nešto bilo neizgledno, ako dovoljno velik broj ljudi sudjeluje, netko mora pogoditi jackpot. Naravno, ulogu mogu imati i vještine pojedinca, ali puno češće će biti zanemaren i podcijenjen efekt faktora koji su izvan naše kontrole, osobito puke sreće i slučajnosti.
Koja je pouka? Iako survivorship bias utječe na krivu percepciju o lakoći i razlozima uspjeha, ipak je taj fenomen zaslužan da motivira ljude. Sigurno je korisno pružiti motivaciju, pogotovo osobama koje raspolažu s dovoljno vještina, ali nemaju dovoljno samopouzdanja da naprave prvi korak i okušaju se u nečemu.
Ipak, dobar učinak tog fenomena prestaje nakon tog prvog koraka. Zbog ignoriranja neuspjeha i glorifikacije brzog uspjeha, novopečeni poduzetnik se može naći pred zidom kad shvati da je uspjeh postepen, u pravilu spor i nikako zagarantiran. U tom trenutku, najkorisnija stvar koju osoba pred zidom može napraviti je proučavati neuspjeh, priče neuspješnih i pouke koje može iz njih izvući. S takvim pristupom se slaže i općepoznata narodna poslovica - bolje je učiti na tuđim greškama nego svojim.
No, pružamo li mi kao društvo dovoljno materijala takvim osobama? Ili svaki neuspjeh pometemo ispod tepiha, skrijemo ga i živimo u kultu sveopćeg uspjeha i srama od neuspjeha? Ako je vaš odgovor na drugo pitanje potvrdan, ovo je moj poziv vama da sljedeći puta kad budete pričali o uspjehu, ispričate priču o osobnom neuspjehu. Moje je predviđanje da će takvo iskustvo, pomalo ironično, biti više poučno vašem sugovorniku od još jedne priče o uspjehu.