Europska Unija raznim inicijativama već duži niz godina pokušava potaknuti zemlje članice da sve više prelaze na obnovljive izvore energije s ciljem dekarbonizacije kućanstava i smanjenja emisija stakleničkih plinova. Cilj trenutnog plana je da Europska Unija postane klimatski neutralna do 2050. godine (1), odnosno da postane ekonomija s neto nultom emisijom stakleničkih plinova. Plan svakako lijepo zvuči i možemo vidjeti zašto bi nam to bilo u interesu, no što to znači jednostavnim, razumljivim riječnikom za praktične svrhe? Kako će se operativno ostvariti i tko će pridonijeti klimatskoj neutralnosti? U praksi to znači da se pojedinci i firme potiču na smanjenje trenutne potrošnje energije te na veću proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (primjerice stavljanje solarnih panela na krovove kuća). Naravno, razumijevanje procesa proizvodnje električne energije nije nešto što većina stanovništva zna bez dodatnog istraživanja i učenja. Iz tog razloga se razvilo i još uvijek se razvija mnoštvo firmi koje pomažu drugim firmama ili pojedincima u procesu tranzicije na obnovljive izvore. U ovom članku ćemo proći neke od mladih firmi koje su nastale i posluju u Europi te vidjeti što one točno nude i kako pomažu svojim klijentima u ostvarenju dugoročnog plana Europske Unije.
Woltair (2)
Kad su osnovani i gdje posluju? Osnovani su u ožujku 2018. u Češkoj te su se do sad proširili na tri dodatna tržišta: Poljsko, Njemačko i Talijansko
Čime se bave? Cjelokupnim planiranjem, ugrađivanjem i održavanjem rješenja za energetsku održivost kućanstava. Uključujući solarne panele te baterije za skladištenje viška energije, punjače za električne automobile, toplinske pumpe i bojlere te centralnu jedinicu kojom se regulira protok energije. Tehničarima koji obavljaju ugrađivanje rješenja osiguravaju platformu pomoću koje mogu nabaviti sav materijal na jednom mjestu te organizirati narudžbe i naplatu.
Koliko su veliki? U prvom kvartalu ove godine su ispunili 599 narudžbi te uprihodili 6.3 milijuna eura. Broj ispunjenih narudžbi je premašio planirani broj za 105%.
U jednoj rečenici: Ako želite povećati energetsku neovisnost svojeg kućanstava, oni za vas rade sve od savjetovanja, planiranja i izvedbe pa do održavanja. Ono što bi na tržištu nekretnina bio „ključ u ruke."
PVcase (3)
Kad su osnovani i gdje posluju? Osnovani su 2018. u Litvi te danas svoje poslovanje obavljaju po cijelom svijetu.
Čime se bave? Specijalizirani su za solarnu energiju. Pružaju softverska rješenja kojima firme mogu povezati različite aspekte rada na komercijalnim i industrijskim solarnim postrojenjima. Omogućavaju skupljanje i obradu podataka pomoću kojih se može testirati isplativost projekta te optimizirati dizajn.
Imaju četiri proizvoda:
Ground Mount: Softver za dizajn solarnih postrojenja na tlu baziran na AutoCAD-u (4). Inženjerima omogućuje smanjenje troškova projekta te povećava pouzdanost i učinkovitost solarnih postrojenja.
Roof Mount: Softver za dizajn solarnih postrojenja na krovovima baziran na AutoCAD-u. Povećava efikasnost, preciznost i kvalitetu dizajna na krovovima.
Yield: Softver za modeliranje proizvodnje, potrošnje i isplativosti solarnih postrojenja. Pomaže inženjerima u procjeni učinkovitosti postrojenja i njihovom ekonomskom potencijalu.
Anderson Optimizator: Platforma za strukturno planiranje razvoja obnovljivih izvora energije. Omogućava pronalazak najboljih lokacija za izgradnju solarnih postrojenja u vezi s proizvodnjom i povezanosti s mrežom.
Koliko su veliki? Na ljeto 2023. napravili su novu rundu financiranja te dobili 100 milijuna dolara kao zajedničko ulaganje između firmi Highland Europe, Energize i Elephant. Ukupno su prikupili 123 milijuna dolara do sada te su na 104. mjestu liste Financial Times-a od 1000 najbrže rastućih firmi (5). Očekivani prihod na 2023. je 30 milijuna dolara.
U jednoj rečenici: Pružaju softver koji inženjerima pomaže u planiranju, analizi i dizajnu solarnih postrojenja od malih privatnih lokacija pa do velikih industrijskih postrojenja.
Kausal (6)
Kad su osnovani i gdje posluju? Osnovani su 2019. u Finskoj te danas posluju na tri kontinenta.
Čime se bave? Razvijaju softver koji koriste gradovi ili drugi državni aparati kako bi planirali i nadzirali razvoj klimatskog plana. Za razliku od dosadašnja dva primjera, ne fokusiraju se na konkretan ugradbeni proizvod već omogućuju gradovima da sveobuhvatno prate napredak prema klimatskoj neutralnosti.
Trenutno imaju dva proizvoda:
Kausal Watch omogućava nadziranje cjelovitog napretka napravljenog u sklopu klimatskog plana kroz široki pogled na sve aktivnosti ili kroz detaljan uvid u specifične aktivnosti, njihove odgovorne osobe, partnere i ciljeve.
Kausal Path omogućava slaganje scenarija različitih kombinacija izvora energije i njene potrošnje kako bi se provjerili potencijalni učinci odabira određenog izvora (primjerice solarno postrojenje naspram vjetroelektrana). Daje mogućnost testiranja što će se promijeniti u energetskoj slici nekog područja ukoliko se više ili manje fokusiraju na određene izvore obnovljive energije.
Koliko su veliki? Krajem 2023. su napravili seed rundu financiranja gdje su povukli 930 tisuća dolara. Očekivani prihod za 2023. je procijenjen između 1-3 milijuna dolara.
U jednoj rečenici: Razvijaju softver koji gradovi ili drugi državni lokaliteti mogu koristiti kako bi planirali i nadzirali cjeloviti razvoj obnovljivih izvora energije.
Ovo su samo neki primjeri mladih firmi koje pokušavaju inovirati tržište obnovljivih izvora energije na ovaj ili onaj način. Svakako nisu jedini te postoje mnoge firme koje isti cilj ostvaruju na drugačije načine no uvijek je zanimljivo pogledati kako iz prve ruke izgleda dio procesa energetske tranzicije i kakve je nove tržišne aktere doveo. Možda ćemo imati priliku dublje zaći u neke od njih u daljnjim člancima kako bismo dobili još detaljniji uvid - no, to je misao za budućnost. Zahvaljujem na pažnji i nadam se da su vas ovi primjeri potaknuli na razmišljanje o različitim pristupima kako se može inovirati određeno tržište te se vidimo sljedeći put kad ćemo istraživati neke nove firme i poslovne modele!
Literatura
(1) European Commission. (2022). 2050 long-term strategy. Climate.ec.europa.eu; European Commission. https://climate.ec.europa.eu/eu-action/climate-strategies-targets/2050-long-term-strategy_en(2) Woltair energy. (2018). Woltair - Next generation standard of clean energy. Www.woltair.com. https://www.woltair.com/
(3) Pvcase. (2018). Home. PVcase. https://pvcase.com/
(4) Wikipedia Contributors. (2019, April 1). AutoCAD. Wikipedia; Wikimedia Foundation. https://en.wikipedia.org/wiki/AutoCAD(5) Kilby, N. (2024, March 1). FT 1000: the eighth annual ranking of Europe’s fastest-growing companies. Www.ft.com. https://www.ft.com/ft1000-2024
(6) Kausal Tech. (2019). Kausal | Turn climate goals into actions. Kausal. https://kausal.tech/
#energetika #obnovljiviizvori #europa #europskaunija #razvoj #solar #plan2050 #energetskatranzicija #dekarbonizacija #učinkovitost #kućanstvo #energetskaneovisnost #geotermal #dizajn #planiranje