Conception

Conception

Conception

7. svibnja 2024.

Saša Stipić

Saša Stipić

Saša Stipić

Online broker - jesu li moja sredstva sigurna?

Online broker - jesu li moja sredstva sigurna?

Ukoliko ste razmišljali o ulaganju i malo pretraživali Google, sigurno ste naišli na brojne oglase za različite online brokere koji vas pokušavaju uvjeriti da biste baš kod njih trebali obaviti ovaj proces. Ako niste dio industrije i ne poznajete na prvi pogled tanke granice između brokera, nitko vas ne može kriviti što kliknete na prvi ili drugi link te tamo započnete svoj ulagački put, bez da provjerite kredibilitet platforme koja će se brinuti za vaš novac. Cilj ovog članka je da vas na što kraći i jednostavniji način upoznam s pojmom online brokera i pojasnim zašto su neki brokeri sigurniji od drugih. Pod pojmom sigurnosti se ne misli na različite prednosti i mane koje razni brokeri nude, niti na njihovu međusobnu konkurentnost (npr. broker 1 je bolji od brokera 2 jer njihova aplikacija bolje izgleda), već isključivo na to što se događa s vašim sredstvima ukoliko firma tog brokera propadne. Postoje različiti scenariji i jasne razlike koji je scenarij bolji za vas, a koji lošiji, stoga ću vam pokazati kako u relativno kratkom roku istraživanja provjeriti koji je broker sa sigurnosne strane kvalitetniji.

Online brokeri nisu ništa drugo nego firme specijalizirane za trgovanje financijskim instrumentima kao što su dionice, obveznice, forex i slično. Kao i sve ostale firme, i one mogu propasti ili bankrotirati. Isto tako, imaju bilancu na kojoj bilježe razinu imovine i obveza (1). Za vas koji niste upoznati s pojmom bilance, možete je zamisliti kao knjigu s dvije stranice. Na prvoj stranici se nalazi popis imovine koju firma posjeduje (nekretnine, automobili, novac itd.), a na drugoj stranici popis svih obveza (dugova) koje firma ima (krediti, neplaćeni računi dobavljačima, neisplaćene plaće itd.). Kada razina obveza postane veća od razine imovine, očekivano je da će firma pokrenuti postupak bankrota i polako se gasiti. Možda se pitate: ako su dugovi veći od imovine, kako onda firma u bankrotu može otplatiti sve dugove? Ako ne može, tko će ostati nenaplaćen? Odgovor nije jednostavan i ovisi od firme do firme, no u pravilu se ne mogu otplatiti svi dugovi, te će neki dugovi ostati neotplaćeni. Uobičajeno je da se bilo kakvi dugovi prema bankama otplaćuju prvo, a tek nakon toga svi ostali. U pravilu to izgleda tako da firma u bankrotu proda svu ili dio imovine koju ima, te novac od prodaje iskoristi kako bi pokrila dugove. Kakve to sad veze ima s brokerima? Brokeri, kao i ostale firme, mogu ući u bankrot i dovesti se u situaciju u kojoj ne mogu otplatiti sve dugove. No, bitna razlika je u tome drži li broker imovinu svojih klijenata (vas u ovom slučaju) kao dio bilance zajedno sa drugim stavkama (nesegregirana imovina) ili se imovina klijenata drži odvojeno od ostatka poslovanja brokera (segregirana imovina). Ako broker ne segregira imovinu klijenata, u slučaju bankrota vaša financijska imovina se može iskoristiti ili rasprodati kako bi se pokrila druga dugovanja koja broker ima. S druge strane, ako broker segregira imovinu klijenata, ona se smatra odvojenom od imovine samog brokera i ne koristi se za pokrivanje dugova u slučaju bankrota – sve što ste imali kod tog brokera organizirano se prebacuje kod nekog drugog brokera. Sljedeća misao koja bi vam mogla proći kroz glavu može zvučati ovako: 'Okej, sad kad znam što tražim, gdje mogu te informacije pronaći?' Web stranice brokera često imaju odjeljak nazvan 'Client Protection', 'Investor Protection' ili nešto slično. Zaputite se tamo i potražite što vaš broker nalaže o segregaciji sredstava. Primjerice, provjerit ćemo što neki od poznatih brokera navode na svojim stranicama vezano uz sigurnost vaših sredstava.

  1. Interactive Brokers segregira imovinu klijenata na dnevnoj razini te se ta imovina u slučaju bankrota ne može koristiti za pokrivanje drugih obveza firme. (2)

  2. eToro također segregira imovinu klijenata te izričito navodi da u slučaju bankrota imovina klijenata ostaje odvojena te se ne koristi za pokrivanje obveza firme. (3)

  3. Charles Schwab segregira imovinu klijenata te također navodi da u slučaju bankrota imovina klijenata ostaje odvojena te se ne koristi za pokrivanje obveza firme. (4)

  4. Fidelity prati dosadašnje primjere te također segregira imovinu klijenata te navodi da se ista neće koristiti za pokrivanje drugih obveza firme. (5)

  5. InterCapital također prati dosadašnje primjere te navodi da imovina klijenata neće biti korištena za otplaćivanje obveza u slučaju bankrota. (6)

 

Ovo su samo neki od primjera na kojima možete proučiti kako brokeri čuvaju vašu imovinu sigurnom, te sada znate gdje i kako provjeriti ove informacije za druge brokere. Ova pravila vrijede u slučaju da ste klijent kao privatna osoba (retail) i da ne koristite margin trading (7), već svu imovinu kupujete novcem koji imate na brokerskom računu. U slučaju margin tradinga, situacija nije toliko jednostavna i direktna, te snosite veće rizike.

Nadam se da sam vam barem malo pomogao u razumijevanju kako brokeri raspolažu vašim sredstvima i jeste li osigurani ako nešto pođe po zlu i broker uđe u bankrot. Do sljedećeg puta!

 

Literatura

(1) (2020, November 25). Bilanca - Liberfin d.o.o. - Računovodstvo i Financije - www.liberfin.hr. Liberfin. https://liberfin.hr/bilanca/

(2) Interactive Brokers. (n.d.). Client Protection - Strength and Security | Interactive Brokers LLC. Www.interactivebrokers.com. Retrieved May 5, 2024, from https://www.interactivebrokers.com/en/general/security-investor-protection.php

(3) eToro. (n.d.). Account and Money Protection. Https://Www.etoro.com. Retrieved May 5, 2024, from https://www.etoro.com/customer-service/account-and-money-protection/

(4) Charles Schwab. (n.d.). Charles Schwab. Www.schwab.com. Retrieved May 5, 2024, from https://www.schwab.com/content/how-schwab-protects-client-assets

(5) Fidelity Investments. (2024). Safeguarding Your Fidelity Account®. Fidelity Investments. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.fidelity.com/misc/ekits/pdf/safeguarding_your_account.pdf&ved=2ahUKEwim2o7P5vaFAxWrBdsEHYtPA5QQFnoECA4QAQ&usg=AOvVaw1sEZQ5FktMlhWS3bULLN-g

(6) InterCapital. (2023, January 1). General Information. InterCapital. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://inter.capital/wp-content/uploads/2023/01/General-information-January-2023.pdf%3Fmdocs-file%3D11910&ved=2ahUKEwjqtbfT5_aFAxUHevEDHZXMCpoQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw3hWzT4k4Ga08oAsS-z3-Jp

(7)Fernando, J. (2019). What Margins Mean in Investments. Investopedia. https://www.investopedia.com/terms/m/margin.asp

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message

Recevoir des notifications pour chaque nouveau message