ESG je kratica za okoliš (environment), društvenu zajednicu (social) i upravljanje (governance).
ESG je program/regulativa koja se koristi za procjenu uspješnosti tvrtki u određenim područjima kao što su emisije ugljičnog dioksida, raznolikost i uključenost i plaće rukovoditelja, a koristi se za prepoznavanje i upravljanje određenim rizicima i prilikama povezanim s tvrtkom ili ulaganjem.
Okoliš (environment), društvena zajednica (social) i upravljanje (governance) se nazivaju stupovima unutar ESG okvira i predstavljaju 3 glavna tematska područja o kojima bi tvrtke trebale izvještavati.
Cilj ESG-a je obuhvatiti sve nefinancijske rizike i prilike svojstvene svakodnevnim aktivnostima tvrtke.
Standard modernog poslovanja.
ESG se možda u široj javnosti, pretežito poslovnom svijetu, u ozbiljnijim okolnostima pojavio unatrag par godina, međutim njegove ideje i vrijednosti se još duže nalaze među nama.
Čovječanstvo se i prije ESG znalo usprotiviti i uzrokovati štete tvrtkama koje se ne pridržavaju vrijednosti koje ESG ima postavljene za svoje stupove. Kako ne bi nikoga posebno isticali, prokomentirat ćemo svima poznatu priču u automobilskoj industriji i varkama s količinama ispušnih primjera. Prisjetit ćemo se tvrtki koje su koristile djecu kao jeftinu radnu snagu za izradu vrijednih krpica „visoke mode“.
Prisjetivši se gafove poznatih i velikih, samo možemo misliti što li sve oni nama nepoznati krivo rade, vidimo priliku i mogućnosti ESG. Današnja mušterija bira kafić gdje nema plastičnih slamki, izbjegava mjesta gdje su radnici potplaćeni, te svojim djelovanjem stvara standarde modernog, održivog, poslovanja, kao i što sami ESG čini.
Utjecaj ESG-a na Poslovni Svijet
Sve, takozvane, moderne korporacije su u fokus svoga djelovanja stavile integraciju ESG principa i njegovih strategija. ESG strategije većini poslodavaca koje ih aktivno promiču daje priliku zapošljavanja ambicioznijih i talentiranijih zaposlenika, povećava povjerenje kupaca, te samim time poboljšava svoje odnose sa svim dionicima društva.
Možda ne danas, ipak smo u samim počecima implementacije, ali kroz skorije vrijeme možemo očekivati novi oblik cancel kulture prema onima koji će zanemarivati ESG i njegove stupove.
ESG pravila poslovanja
Studije pokazuju da tvrtke s visokim ESG rejtingom često imaju niže operativne troškove i bolje rezultate u kriznim situacijama. Velike korporacije, kao i mala odnosno srednja poduzeća se nadaju ostvarivanju održivog rasta, i stoga se suočavaju s pritiskom da što ranije uključe ESG u svoje poslovne strategije.
Investitori, vodeći se sve progresivnijim trendovima svojih konzumenata, sve više preferiraju i traže održiva i odgovorna poduzeća za buduća ulaganja. Poduzeća koja slijede ESG principe su privlačnija za ulaganja budući da su više okrenutima svojim potrošačima i globalnim pitanjima, te samim time uživaju veću podršku novih generacija.
https://www.thecorporategovernanceinstitute.com/insights/news-analysis/companies-with-good-esg-perform-better/
Važnost ESG u borbi protiv klimatskih promjena (Environment)
Klimatske promjene su jedno od najproblematičnijih pitanja našega vremena, svakodnevno svjedočimo novim ekstremima i prirodnim katastrofama, ali ESG preuzima ključnu ulogu u ovoj borbi. Sve veći broj tvrtki diljem svijeta prepoznaje svoju ekološku odgovornost i potrebu za svojom aktivacijom.
ESG strategije, u segmentu okoliša kao svog prvog stupa, obuhvaćaju mjere za smanjenje emisije ugljičnog dioksida, očuvanje prirodnih resursa i smanjenje otpada. Stoga se tvrtke upravo kroz te mjere obvezuju na dugoročne klimatske ciljeve. Mnogi su primjeri tih ciljeve u našoj svakodnevici, cijele se industrije mijenjaju i prilagođavaju.
Automobilska industrija sve više ulaže u razvoj električnih automobila, dostavne tvrtke i ugostiteljstva sve više koriste ekološka pakiranja za svoje usluge, a građevinska industrija se okreće zelenim materijali i održivim praksama.
S&P Global procjenjuje utjecaj tvrtki na okoliš procjenjujući četiri čimbenika: emisije stakleničkih plinova, korištenje vode, otpad i onečišćenje, korištenje zemljišta i biološku raznolikost. S&P Global Ratings ESG Evaluation odvažuje potencijalne društvene rizike i rizike upravljanja kako bi se utvrdila sposobnost subjekta da uspješno posluje, zajedno s procjenom spremnosti njegove sposobnosti da predvidi i prilagodi se raznim dugoročnim poremećajima u okolišu, što u konačnici određuje našu ESG ocjenu
Understanding the 'E' in ESG | S&P Global
Važnost društvene odgovornosti (social) u ESG pristupu
'S' u ESG-u označava društvene čimbenike, koji ocjenjuju interakcije, odnosno odnose tvrtke sa svojim zaposlenicima, zajednicom u kojoj posluje i političkim okruženjem. Čimbenici ESG-a, uključujući ocjene i sustave bodovanja, ključan su faktor u procjeni kako se poduzeće pridržava društvenih čimbenika i normi.
What is the Social S in ESG? - ESG | The Report
Social se odnose na mnoge aspekte poput radnih prava, ravnopravnosti spolova, raznolikosti, zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu kao i angažmana u lokalnim zajednicama. Tvrtke koje sudjeluju u radnu svojih lokalnih zajednica ujedno ostvaruju bolje rezultate u istima, podiže se zadovoljstvo zaposlenika i zajednice, a samim time i reputacija raste.
Društvena komponenta ESG se smatra izuzetno važnom u današnjem poslovnom svijetu, gdje zaposlenici biraju rad u tvrtkama koje više promiču etičke vrijednosti. Promicanje inkluzivnosti i ravnopravnosti, provođenje radionica o tim temama kao i razvijanje programa za mentalno zdravlje zaposlenika su važni dijelovi ESG-a.
Društvena odgovornost se smatra srcem ESG-a i ona je važna za stvaranje i organizaciju pozitivnog okruženja. Motivirani zaposlenici, pozitivno okruženje i dobivanje povjerenja klijenta su ključni aspekti u razvoju i napretku svakog poduzeća.
Uloga upravljanja (Governance) u izgradnji odgovornog društva
Najjednostavnije rečeno, korporativno upravljanje je skup procesa, pravila i praksi koje određuju kako se poduzećem upravlja i kako ga se kontrolira. Glavni cilj ovog upravljanja je da se osigura transparentnost u radu, otvorenost i odgovorenost u djelovanju kao i vodstvo koje radi u interesu svih dionika društva.
ESG u svom segmentu obuhvaća pravila procese i prakse za postizanje odgovornog i transparentnog poslovanja tvrtke koje ga koriste. Poštivanje zakona i etički standarda, učinkovitost u donošenju odluka kao i financijska transparentnost su odlike dobrog korporativnog upravljanja, onoga za koje se ESG zalaže.
Kada su u pitanju pitanja okoliša, društva i upravljanja (ESG), lako je zaključiti da "E" i "S" dobivaju lavovski dio pozornosti. Istraživanje Morningstar Sustainalytics provedeno na više od 500 stručnjaka za DOP i održivost otkrilo je da je 46% ispitanika ocijenilo korporativno upravljanje najmanje važnim aspektom svojih ESG napora. No dok ekološka i socijalna pitanja mogu privući pozornost medija, dobro upravljanje služi kao čvrsti temelj potreban tvrtkama za izgradnju učinkovite ESG strategije.
Examining the G in ESG: The Role, Best Practices and Metrics for Corporate Governance
Postavljanje jasnih pravila i politika se podrazumijeva u ESG pristupu, a rezultira smanjenjem rizika od korupcije i skandala. ESG na isti način osigurava etično postupanje i jača odnose unutar društva. Jako upravljanje koje se postiže kroz ESG prakse donosi povjerenje i stvara odgovorno poslovno okruženje.
ESG sam po sebi svima nije razumljiv, neki će možda reći da je politika zelenih, drugi će ga odbaciti jer je previše kompleksan, a neki neće vidjeti svrhu u njemu. Neovisno što mislili, svi smo pak svjesni da: priroda nije onakva kakva je bila jer smo ju oštetili; mnogi su ljudi nezadovoljni uvjetima i odnosima na poslu od kolega a i poslodavca; bogati nikada nisu bili bogatiji i moćniji, a radnici nikada slabiji.
Svatko bira svoje borbe, a ja ESG.